Традиційна логіка / прф.Мозгова Н.Г. / PDF Друк e-mail
Зміст тем лекційного курсу.

Тема І.  Логіка як наука.

Предмет логіки та її значення. Мислення як предмет вивчення логіки. Логіка як наука про форми і закони правильного мислення. Мислення і мова. Мова як знакова та інформаційна система. Поняття знаку. Семантичні категорії мови. Теоретичне і практичне значення логіки.
З історії логіки. Виникнення науки логіки та основні етапи її розвитку. Логічні джерела стародавнього світу. Логічне вчення Аристотеля. Логіка середніх віків і епохи Відродження. Логіка Нового часу. Німецька ідеалістична діалектика і формальна логіка. Логічна думка російських і українських мислителів. Сучасний  розвиток формальної логіки.

Тема 2. Поняття.

Поняття як форма мислення. Основні логічні прийоми формування понять та мовні форми їх вираження. Зміст та обсяг понять. Обмеження і узагальнення поняття як логічна операція. Види понять. Відношення між поняттями. Визначення поняття як логічна операція. Поділ поняття. Класифікація.

Тема 3. Судження.

Загальна характеристика  судження як форми мислення. Види простих суджень. Логічна структура судження. Судження та речення. Об’єднана класифікація простих категоричних суджень за якістю та кількістю. Розподіленість термінів у категоричних судженнях. Види простих суджень за модальністю. Відношення між судженнями за істинністю. Складне судження та його види.

Тема 4. Умовивід.

Загальна характеристика умовиводу. Структура умовиводу. Види умовиводів: дедуктивні, індуктивні та умовиводи за аналогією. Безпосередній умовивід. Виводи логіки висловлювань. Виводи які сформовані на суб’єктно – предикатній структурі суджень.
    Індуктивний умовивід, його види. Аналогія. Поняття імовірності та поняття індукції як форми правдоподібного умовиводу. Види індукції: повна та неповна. Індуктивні методи визначення причинних зв’язків між явищами. Аналогія та її види.
    Гіпотеза. Загальна характеристика гіпотези. Види гіпотез. Доведення істинності гіпотези (верифікація). Спростування гіпотези (фальсифікація).

Тема 5. Основи теорії аргументації.

Поняття доведення. Прямі та непрямі доведення. Поняття спростування. Правила доведення. Логічні помилки що виникають при порушенні правил доведення та спростування. Поняття про софізми, паралогізми та логічні парадокси.